Rodinné příběhy

autor Biljana Srbljanović
překlad Marko Ivanovič

Předpremiéra v pátek 19. září 2008, 20:00, Společenský dům Býšť
Premiéra v sobotu 20. září 2008, 19:30, "Zkušebna" v 1. patře Společenského domu v Opatovicích n.L. v rámci slavnostního otevření nové scény "Zkušebna", které se uskuteční v 19:00.
Reprízy:
Neděle 21. září 2008, 19:00, "Zkušebna" v 1. patře Společenského domu v Opatovicích n.L.
Pondělí 17. listopadu 2008, 19:00, "Zkušebna" v 1. patře Společenského domu v Opatovicích n.L., v rámci námi uspořádaného festivalu Čtrnáct dní proti totalitě
Pátek 27. Března 2009, 17:00, Kulturní dům Rabštejn, Kostelec nad Orlicí, v rámci akce Audimafor 2009 (27. až 29. března 2009). Více ...
Neděle 31. května 2009, 11:15, Divadlo Pod Čarou, Písek, v rámci celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek (29. - 31. května 2009) Více ...
Sobota 6. června 2009, 13:30, Roškotovo divadlo, Ústí nad Orlicí, v rámci celostátní přehlídky studentských divadelních souborů Mladá Scéna (4. - 7. června 2009) Více ...
Sobota 20. června 2009, 22:00, sedmá repríza hry Rodinné příběhy, Městské divadlo – Levoča (Slovenská republika), jako host Celoštátnej súťažnej postupovej prehliadky divadla mladých EXIT 2009 (19. – 21. června 2009). Více ...
režie Aleš Dvořák
Osoby a obsazení:

Naděžda (13, dítě s tikem) Andrea Moličová
Vojin (14, otec, Milenin bratr) Patrik Antolík
Milena (13, matka, Vojinova sestra) Vladimíra Gutwirthová
Andria (12, syn , podle potřeby i dcera) Václav Falta ml.

Scéna Aleš Dvořák
Stavba scény Jaroslav Dvořák
program :        

Dojmy Věry Pečenkové z premiéry - Rodinné příběhy aneb rodinná vivisekce
Co jsem se začala motat kolem ochotnického divadla, vždy jsem se všemi našimi představeními nějak souvisela. Buď jako herečka, režisérka nebo maskérka. Tentokrát tomu bylo jinak. Rodinné příběhy se obešly beze mne, takže jsem si mohla 20.9. vychutnat pocit neinformovaného diváka, který čeká, co mu neservírují. Navíc při slavnostním otevření Malé scény.
A byl to šok. Věděla jsem jen to, že nejdu na třeskutou komedii, že to nebude nic ve stylu Lucerny či Brouka v hlavě, při vší úctě ke klasikům. Režisér Aleš Dvořák nás všechny hezky uvítal před dveřmi malé scény, starosta Ing. Pavel Kohout přestřihl pásku a všichni jsme vstoupili do modře útulného sálku. Modročernou barevnost malé scény navrhla slečna Marie Medunová, která také namalovala na zdi dva skotačivé šašky. Modročerné byly i židle ve vyvýšeném hledišti. Otevřená scéna vypadla jako otevřená hnisající rána. Povalené popelnice, rozšlapané plastové láhve, roztrhané noviny, hadry a staré kufry. Přední místo zaujímala lavička s hanlivým nápisem v angličtině. Hra začala. Čtyři mladí protagonisté, z nichž jedna postava až do poslední chvíle téměř němá. První momenty jsem se v ději trochu topila, pak jsem se nadechla pochopením a zbytek už zase skoro nedýchala. Bylo to silné, bolavé, syrové, strhující, slzy a mrazení vyvolávající představení. Téměř vivisekce. Myslím, že jsem tento pocit neměla jen já. Jeden divák, muž silných nervů a impozantní postavy chvílemi odvracel zrak od dění na jevišti a rozdýchával dojetí. Padesát minut proběhlo v naprostém soustředění diváků, kteří se museli po závěrečné scéně pár sekund vzpamatovávat, než zazněl dlouhý, opakovaný a upřímný aplaus.
Ano, lidé si rádi chodí do divadla odpočinout a odreagovat se od všedních starostí, k tomu slouží komedie a lehčí žánr, ale čas od času je dobré prožít si něco emočně silného, co nutí přemýšlet. Dopřejte si tento prožitek. Přijďte se podívat. Rodinné příběhy čeká jistě ještě mnoho repríz.
Všem čtyřem protagonistům, kteří na jevišti malé scény tak excelovali, tedy konkrétně Vaškovi Faltovi, Andree Moličové, Patriku Antolíkovi a Vladimíře Gutwirhtové přeji „Zlomte vaz.“ Režisérovi Aleši Dvořákovi patří blahopřání, Janu Fikejzovi, autoru hudby, poklona a ostatním, kteří se na představení a také úpravě Malé scény podíleli, poděkování.


Momentky z premiéry:Momentky ze zkoušky:Audimafor 2009 (27. až 29. března 2009)

Postupová přehlídka studentského a experimentujícího divadla a divadla poezie s postupem na Šrámkův Písek, Mladou scénu Ústí nad Orlicí, Wolkerův Prostějov.
Kulturní klub Rabštejn Kostelec nad Orlicí
Počet představení: 19, počet členů souborů: 242

Lektorský sbor: Alena Zemančíková, Vladimír Hulec, Petr Christov, Filip Huml, Tomáš Žižka, Karel Šefrna

Výběr z oficiálního hodnocení:

Lektorský sbor nominoval na festival Mladá Scéna Ústí nad Orlicí 2009:
Divadelní soubor SNOOP Opatovice nad Labem , Biljana Srbljanović: Rodinné příběhy, režie Aleš Dvořák

Lektorský sbor doporučil jako 1. na festival Šrámkův Písek:
Divadelní soubor SNOOP Opatovice nad Labem, Biljana Srbljanović: Rodinné příběhy, režie Aleš Dvořák

Lektorský sbor udělil cenu za režii:
Aleši Dvořákovi za režii inscenace Rodinné příběhy

Lektorský sbor udělil cenu za inscenaci:
Divadelní soubor SNOOP Opatovice nad Labem - Rodinné příběhy


Celostátní přehlídka experimentujícího divadla Šrámkův Písek (29.-31. května 2009)

Celý program zde.

Vlna kritiky na naše představení byla po právu silnější než naše výkony. Dočtete se ve Zpravodaji číslo 4.


Celostátní přehlídka studentských divadelních souborů Mladá Scéna (4.-7. června 2009)

Od středy 3. června se náš soubor aktivně účastnil divadelního dění v Ústí nad Orlicí na festivalu Mladá Scéna 2009. Během festivalu jsme získali nejen nové přátele a fanoušky (pochopitelně zazněla i dost silná kritická vlna s mnoha podnětnými názory), ale také jsme zdokonalovali svoje herecké techniky a dovednosti.
Dva z nás, konkrétně Andrea Moličová a Václav Falta ml., se zapojili do semináře J – jako Jupíííí Improliga pod lektorským vedením zkušené profesionálky Jany Machalíkové. Fascinující energický přístup, kterým Jana dokázala vtáhnout a zaujmout nejen samotné účastníky semináře, ale také všechny kdo se na improvizované "sportovní" utkání přišel podívat, byl náležitě oceněn v pátek při veřejné produkci. Fotky dodám, až mi je pošlou. Koho z vás by zajímalo jak takové utkání Improligi vypadá, může navštívit následující internetové stránky: www.improliga.cz.
Přes rozporuplné hodnocení diváků i poroty se nám v Ústí povedlo dosáhnout historického úspěchu. Vůbec poprvé máme možnost usilovat o prezentaci svojí i naší malé obce na festivalu, který je absolutní špičkou a vysněnou Mekkou všech amatérských divadelníků, Jiráskově Hronově (JH). Soubor obdržel cenu "za rozhodné a riskantní vysvícení vykloubenosti a vyšinutosti našeho světa" a doporučení pro výběr do JH. O tom zda opravdu na JH vystoupíme, bude rozhodovat programová rada festivalu 22. června 2009. O jakémkoli dalším výsledku budeme včas informovat.
Václav Falta ml.


Celoštátná súťažná postupová prehliadka divadla mladých EXIT 2009, Levoča (SR) (19. – 21. června 2009)

První štací našeho souboru do zahraničí se stala slovenská Levoča. V tomto historickém městě jsme vystoupili jako hosté Celoštátné prehliadky divadla mladých EXIT 2009. I když cesta byla dosti náročná, únava nás neovlivnila. Pokusili jsme se ze sebe vyždímat maximum a předvést našim slovenským bratrům a sestrám, že i my tady v Opatovicích umíme hrát divadlo. Podařilo se. Publikum složené hlavně z mladých divadelníků vytvořilo vynikající atmosféru a ocenilo naše představení ovacemi ve stoje. Onu přátelskou atmosféru jsme si posléze vychutnávali ještě další dva festivalové dny.


Jiráskův Hronov

Vydařené představení v Levoči nás těší i proto, že se neočekávaně stalo i představením posledním. Ovace ve stoje tak symbolicky ukončily jednu z etap DS SNOOP, kterou soubor sahal až na samotný amatérský vrchol. Jiráskův Hronov se bude muset letos obejít bez nás. Odmítnutí bohužel nepřišlo ze strany pořadatelů, ale z naší. Počáteční smutek ale brzy převáží největší lidská radost. Radost z nového života. Přejeme Vlaďce Gutwirtové, aby se malé narodilo v pořádku a aby jí na srdci hřálo stejně tak, jako budou nás hřát vzpomínky na její přítomnost mezi námi v projektu Rodinné příběhy.Valid HTML 4.01!
tato stránka byla naposledy aktualizována 23.03.2014.