ZLOM VAZ PO III.

Rok se s rokem sešel a nás, divadelníky, čekala v pořadí již třetí krajská postupová přehlídka amatérského divadla v Ústí nad Orlicí, opět příznačně nazvaná Zlom vaz po III, který se konal 14. - 16.3.2003. Naší komedii Vraždy a něžnosti od Antonína Procházky pod vedením režisérky Věry Pečenkové jsme věnovali maximální přípravu, abychom obstáli se ctí v konkurenci dalších devíti souborů. Letošní ročník byl velmi slušně obsazen a proto se bylo na co dívat. Ubytování včetně možnosti stravování a sobotního plesu opět zajistil pořadatelský štáb Občanského sdružení divadelních ochotníků Ústí nad Orlicí, takže stejně jako loni jsme opět spali v tělocvičně, i když za poněkud spartánských podmínek (chyběly žíněnky), ale drobné chybičky náladu nepokazily nikomu.

Hrálo se opět v Roškotově divadle a paralelně i na Malé scéně. Našemu souboru byla určena právě Malá scéna v sobotu v 16.30 hodin. Atraktivita odpoledního vystoupení slibovala i dostatečný počet diváků, soubor byl patřičně "nažhaven" z páteční noci, takže nikdo nepochyboval, že navážeme na úspěchy z loňského roku a budeme reprezentovat naši obec. Ani ostatní soubory samozřejmě nechtěly zůstat pozadu, což celému víkendovému klání divadelníků Pardubického kraje zaručovalo punc kvality.

A výsledky? Opravdu jsme dopadli nad očekávání dobře. Odborná porota udělila čestné uznání Věře Pečenkové za režii hry, cenu poroty si tentokráte odnesli Aleš Dvořák za roli Viktora, Petra Dvořáková za roli Evy a Michal Dvořák za ztvárnění postavy spisovatele Evžena. Odborná porota se zároveň rozhodla využít svého práva a doporučila na národní přehlídku Divadelní Třebíč a festival Femad Poděbrady spolu se soubory Amaťák Pardubice a Občanské sdružení PrakOta Řetová i náš divadelní spolek SNOOP.

V divácké soutěži se náš soubor umístil na druhém místě - pouhé dva hlasy chyběly k tomu, abychom jako loni získali první místo. V kategoriích nejlepší mužský a ženský výkon jsme obsadili obě prvá místa (Petra a Aleš Dvořákovi). Poděkování si však zaslouží celý kolektiv, který se na úspěchu podílel. Stanovený cíl - uspět a reprezentovat obec, byl beze zbytku splněn. Stejně tak bychom chtěli získat vavříny na postupové přehlídce vesnických divadel v Miletíně, kam odjíždíme již poslední víkend v dubnu a pokud zahrajeme svůj úspěch zopakujeme, čeká nás národní finále ve Vysoké nad Jizerou. Občané opatovičtí, držte nám palce!

Jaroslav Jetmar, duben 2003